Technowool Taşyünü

Technowool Taşyünü

Birçok ayrı tipte üretilen yalıtım levhaları, 700 derece sıcaklığa kadar yanmazlık özelliğinden dolayı yüksek sıcaklığın olduğu endüstriyel uygulamalarda, kazanlarda ısı ve ses yalıtım malzemesi olarak; çelik konstrüksiyon yapılarda yangın mukavemeti amacı ile kullanılır.

Düzgün yüzeylere tespit edilen pimler üzerine veya taşıyıcı profiller arasına dizilerek uygulanır, dış yüzeyi sac ile kaplanır.

Sıvalı dış cephe sistemleri için üretilen kaplamasız yüksek yoğunluklu saç örgülü taşyünü levhadır. PE shrink ambalajlarda satılır. Binaların dış cephelerinde ısı ve ses yalıtımı, yangın dayanımı maksadı ile kullanılır.

Taş yünü mantolama levhaları bina cephesine çimento bazlı yapıştırma harcı ile şaşırtmalı olarak yapıştırıldıktan sonra özel yalıtım tespit dübelleri ile cepheye ankrajlanır. Üzerine çimento bazlı alt astar sıva, sıva filesi ve ikinci kat astar sıva uygulanarak dekoratif son kat için donatı katmanı oluşturulur. Donatı tamamen kuruduktan sonra dekoratif katman veya kaplama uygulanır.

Yüzeyi kaplamasız yada bir yüzü alüminyum folyo kaplamalı olarak üretilen taşyünü levhadır. PE shrink ambalajda satılır. Giydirme cephe sistemlerinde cam, granit, mermer, alüminyum cephe kaplamalarının arkasında ısı ve ses yalıtımı olarak kullanılır.

Dış cephe levhaları cepheye tespit edilen taşıyıcı profillerin arasına yerleştirilebildiği gibi dübeller vasıtası ile cephe duvarına direkt montaj yapılmaları da mümkündür.  Alüminyum folyo kaplı levhaların kaplama yüzeyleri dışa gelecek şekilde yerleştirilir. Üzerine gelen giydirme cephe sistemi kendi montaj detayına göre sabitlenir.

Üç ayrı tipte üretilen kaplamasız taşyünü levhadır. PE shrink ambalajda satılır. Binaların hafif ara bölme duvarlarında, dış duvarların içten yalıtımında, merdiven ve asansör boşluklarında, komşu duvarlarda ısı, ses ve yangın yalıtımı maksadı ile kullanılır.

Binaların iç yüzeylerinde, taşyünü levha ebatlarına uygun olarak duvara tespit edilen ahşap veya metal taşıyıcı profiller arasına taş yünü levhaların yerleştirilmesi ve içe bakan yüzeyde taşıyıcı profillere alçı panel tespit edilmesi ile uygulanır.

Çıplak üretilen yüksek yoğunluk ve basma mukavemetine sahip taşyünü levhadır. Binaların her tür çatı ve teraslarında su izolasyonu ile birlikte uygulanarak ısı ve ses izolasyonu ile yangın mukavemeti sağlar.

Beton çatı, gaz beton çatı plakası veya trapez metal çatı üzerine buhar kesici ile birlikte tek kat vey şaşırtmalı çift kat olarak uygulanır, çatı malzemesine göre dübelle tespit edilebilir. Üst yüzeyine su yalıtım örtüsü yapıştırılır.

Tek tipte üretilen yüksek yoğunluklu kaplamasız taşyünü levhadır. PE shrink ambalajlarda satılır. Binaların zemin döşemelerinde, iki kat arası döşemelerde, titreşim kaynağı kaidelerin altında ISI, SES ve TİTREŞİM yalıtımı amacıyla kullanılır.

Bina zeminlerinde, zemin suyu ve rutubete karşı yalıtım yapıldıktan sonra yüzer döşeme levhaları serbest şekilde döşenir, levhaların üzerine  su geçirimsiz bir örtü uygulandıktan sonra şap dökülür ve üzerine istenilen zemin kaplaması uygulanır. İki kat arası döşemelerde taşıyıcı döşeme üzerine yüzer döşeme levhalarının serbest olarak dizilmesi ve üzerine su geçirimsiz örtü uygulanmasından sonra şap dökülür.

Enerji Verimliliği

Bizler enerji verimliliği yüksek ürünler üreterek, artan enerji sarfiyatının tasarrufunda önemli bir rol oynuyoruz. Yaşanan ısı kaybı, artan enerji tüketimi ve Co2 salınımının da azalmasına katkıda bulunuyoruz. Taş Yünü -55 +760 derece arasında kullanılabilir. EN normlarına göre yanmaz malzemeler olan A1 sınıfındadır. Isı iletkenlik değeri λ<0,036W/Mk dır. Su buharı difüzyon direnci μ=1 dir.

Yangın Güvenliği

Taşyünü 750 derece yanma sıcaklığı ve yüksek sıcaklıklarda da yalıtım özelliğini muhafaza etmesi ile arkasında kalan malzemelerin ısınmasını ve tutuşmasını engeller. Yangının hızlı yayılmasına engel olarak insan hayatı için çok önemli olabilecek kaçış ve müdahale zamanını kazandırır. Zaman içinde izolasyon değeri düşmez. Çürümez, bozulmaz, bakteri üretmez. Korozyona uğramaz, paslanmaz.

Ses Yalıtımı

Ses Yalıtımı, Akustik Yalıtımı ve Titreşim Engelleme maksadı ile de kullanılır. %40-90 arası Ses Yalıtımı sağlar. Doğal malzemelerden üretildiği için zaman içinde yaşlanmaya ve bozulmaya maruz kalmaz. 40-200 kg/m³ yoğunluk aralığında 25-200mm kalınlık aralığında levha, plaka, dökme şeklinde kaplamasız, bir yüzü alüminyum folyo kaplı, siyah veya sarı cam tülü kaplı olarak standart 600 mm x 1200 mm ebatlarında üretilmektedir.

Belgeler