Lineflex EPDM Membran

Lineflex EPDM Membran

EPDM, rafineri ürünü olan Etilen ve Propilen maddelerinden üretilmiş sentetik kauçuktur.

Doğal kauçuğun özellikleri (yüksek elastikiyet, genleşme, çekme mukavemeti, soğuğa karşı direnç) pratik olarak değiştirilemezken, sentetik kauçukta kimyagerin, kauçuğun hammaddelerini ve moleküler yapısını, yani Polimerin yapı tarzını, etkileyerek/değiştirerek, kauçuğu istenilen kullanım yeri ve gereksinimlerine göre üretebilme imkânı mevcuttur.

Kauçuk ürünler arasında EPDM Kauçuğun diğerlerine nazaran en belirgin özelliği, oluşabilecek yüksek ısı değişimlerinde bile, elastikiyetini, çekme direnci ve kopma esnemesini muhafaza etmesi; değişik hava koşullarına, güneş ışınlarına ve ozona, asit ve çözeltilere karşı dayanıklılığıdır.

Bu özelliklerinden dolayı; bina temel ve yan perde yalıtımında, Teras ve kubbe yapılı çatılarda, Giydirme cephelerde, Göletlerin tabanında, her türlü peyzaj ve bahçe göletlerinde ve arıtma tesislerinde mükemmel bir su yalıtım çözümü sunmaktadır.

Giydirme Cephe Uygulamaları

EPDM membranlar, giydirme cephe uygulanan yapılarda, panellerin kenar bitiş noktalarında, duvar döşeme bağlantılarında, doğrama ve pencere kenarlarında su ve nem yalıtımında kullanılmaktadır.

Giydirme cephe yapılan binalarda genellikle, cephe arkasında oluşan terleme veya cepheye çarpan yağmur tanelerinden oluşan neme karşı, pencere kasası ile yapı arasına kalan boşluğa Lineflex EPDM membran uygulanarak sızdırmaz hale getirilir. Bu sistemlerde, 0,5mm – 0,7mm ve 1,0mm kalınlığındaki EPDM membranlar 150-200mm lik şeritler halindeki kullanılır. İsteğe bağlı olarak daha geniş şeritler veya bir tarafı kendinden yapışkanlı şeritlerde üretilmektedir. Aksesuar olarak astar, yapıştırma mastiği ve baskı çıtası kullanılır.

Kalite Belgeleri